Kiaulės taupyklės ir kiaulaitės, ką verta žinoti apie jas?

2016-05-18 / Tomas Nors žodis „paršiukas“ skamba kur kas mieliau nei „kiaulė“, iš mažo rausvo paršiuko visada išauga pastaroji. Kiaulė – kaltinama netvarkingumu, apsileidimu, apsirijimu bei daugybe kitų visai nepelnytų nuodėmių, kuriomis nusideda žmonės. Tad neverta kaltės versti kiaulėms. Nes kiaulės yra neįtikėtinai protingi ir sumanūs gyvūnai.

Socialios, protingos – bene idealūs žmonės?

Kiaulių protiniai ir socialiniai gebėjimai galėtų nustebinti ne vieną. Nors sakoma, kad gyvūnai kalba tik per Kūčių naktį, iš tiesų kiaulės komunikuodamos naudoja daugiau nei 20 skirtingų garsų: kai kurie leidžia siekti kolegių kiaulių rankos (turbūt tiksliau – kiaulės kojos), o kiti praneša: „Noriu valgyti!“ Negana to, mamos kiaulės, sūpuodamos savo paršiukus, jiems dainuoja. Kiaulės nei gyvena kaip kiaulės, nei ryja kaip kiaulės – jos lėtai ragauja ir mėgaujasi savo maistu, o vietą, kurioje valgo, stengiasi atskirti nuo tos, kurioje miega. Net maži paršiukai vos kelias valandas po gimimo buvo pastebėti besistengiantys savo gamtinius reikalus nukelti kuo toliau nuo lovio.

Miegodami šie gyvūnai suglaudžia savo nosis – šnipas į šnipą. Visai kaip žmonės, jos sapnuoja, žaidžia, džiaugiasi saule ir tyrinėja aplinką. O jei jums kada nors norėsis nustebinti savo kiaulę, žaidimas futbolo kamuoliu arba masažai itin atpalaiduoja kriuksinčias žmonių drauges.

Kembridžo universiteto profesorius Donald Broom teigia, kad kiaulės savo intelektu lenkia šunis ir net (!) trijų metų žmogaus vaiką. Anot įvairių mokslininkų, retas kuris gyvūnas yra toks optimistiškas, smalsus ir entuziastingas savo gyvenimu.

Kiaulės neša laimę ir turtą

Kinų kultūroje paskutinis zodiako simbolis yra kiaulė, reiškianti gerą sėkmę, turtą, optimizmą, sąžiningumą. Negana to, kinų alfabete simbolis „namai“ yra sudarytas iš dviejų kitų simbolių: „stogas“ ir „kiaulė“, mat anksčiau namai tiesiog neįsivaizduoti be kiaulės juose.

Atsižvelgiant į tokią simboliką, atrodytų itin logiška, jog kiaulės taupyklės yra būtent tokios formos – juk turtą simbolizuojantis gyvūnas ir turėtų būti siejamas su turtu! Tačiau iš tiesų kiaulių taupyklių atsiradimo istorija kur kas įdomesnė.

Viduramžiais, kai neegzistavo finansinės institucijos, o ir pinigų poreikis buvo kur kas mažesnis, žmonės savo pinigus laikydavo ne banke, kojinėje ar užkastus darže trečioje lysvėje po kaire, bet įvairiuose virtuvės puoduose. Kadangi metalas buvęs brangus ir neįkandamas paprasto žmogaus kišenei, metaliniai puodai nebuvo naudojami – indai ir puodai gaminti iš pigaus oranžinio molio pavadinimo pygg.

Savaime suprantama, anglų kalba per eilę šimtmečių nuo viduramžių keitėsi ir mutavo – ir galų gale molis „pygg“ tariamas ėmė skambėti labai panašiai į „pig“ – kiaulę. Europa pamažu pamiršo molinius indus ir tą oranžinę molio spalvą, tad kai 19-ame amžiuje anglų puodžiai susilaukdavo prašymų pagaminti „pygg banks“, gana sumanus žodžių žaismas padiktavo jiems idėją gaminti būtent kiaulių formos taupykles.

Šiais laikais taupyklės vaikams naudojamos kaip būdas mokyti finansinio raštingumo bei atsakomybės tvarkant pinigus. Patariama vaikui net nupirkti kelias atskiras taupykles – vieną, skirtą pinigams, kuriuos galima išleisti panorėjus, o kitą – mokyti taupyti. Vaikams ypač patrauklūs žaismingų formų, spalvų daiktai, o tokios taupyklės internetu randamos gana lengvai.

Kiaulės atneša pinigus – tikrąja to žodžio prasme

Žemės brangakmeniais vadinami triufeliai – itin vertingi. Galbūt dalį jų vertės ir nulemia patiriamos kančios jų beieškant ar auginant. Komerciškai auginti triufelius itin sudėtinga, mat jie bręstantys labai lėtai ir giliai po žeme, dažniausiai įsikibdami į medžių, tokių kaip ąžuolų, šaknis.

Laimei, egzistuoja kiaulės.

Jau ilgus amžius žinota, jog kiaulės turi itin gerą uoslę, padedančią užuosti skaniuosius grybus. Tokie triufeliniai paršai naudoti jau senovės Romoje. Pasirodo, toks talentas išsivystė dėl to, kad natūralūs lytiniai paršų hormonai turi labai panašų kvapą į triufelių. Kiaulės taip pat natūraliai įgudusios knisti žemę. Jos – tiesiog gimusios ieškoti triufelių, tačiau tai kartu kelia ir itin didelių bėdų, mat kiaulės linkusios suėsti triufelius vos juos radusios. Todėl jų medžioklei kartais verčiau pasitelkiami treniruoti šunys – galbūt ne įgimtai talentingi, bet tinkamai išdresuoti pagalbininkai.

Tačiau gana sunku nesižavėti kiaulėmis, kai net pats Winston Churchill yra pasakęs: „Aš mėgstu kiaules. Šunys žiūri į mus iš apačios, katės žiūri į mus iš viršaus, kiaulės žiūri į mus kaip į lygius.“

Komentarai:

Apklausa

Kokia proga vaikui reikia dovanoti "dideles" dovanas?
x
paieška
Neradote reikiamos įmonės ar informacijos? Ieškokite visuose DU.lt projektuose:
Vaikams2.lt - DU.lt dalis